piątek, 5 kwietnia 2013

Rola ojca

Po opublikowaniu poprzedniego posta Tata trochę upomniał się "o swoje", nie - nie obraził się, ale chyba trochę było Mu przykro, że umniejszam rolę ojca w życiu dziecka. To nie prawda i ten post będzie takim małym sprostowaniem.

Rola Taty w życiu naszych dzieci jest bardzo ważna. Tak jak każdego ojca w życiu każdego dziecka. Nie to miałam na myśli komentując cytaty z książek oraz myślę, że nie to miały też na myśli autorki. Została pokazana przemiana kobiety w matkę - to, że Jej świat już nigdy nie będzie taki sam. Pewnie ojców również, ale tylko po części. Mama w początkowym okresie życia dziecka, zwłaszcza w okresie niemowlęcym zwykle całkowicie poświęca się macierzyństwu, rzecz w tym, że musi zrezygnować z pracy, życia towarzyskiego, swojego hobby. Ojciec niekoniecznie, pewnie, że musi (i powinien) iść na kompromisy i rezygnuje ze spotkań z kumplami, żeby móc choć chwilę dziennie pobawić się z maluchami, ale ma taki zwyczajny kontakt z ludźmi, z pracą coś czego nie ma matka w tym okresie. 

Jak ważny jest Tata dla moich maluszków? Bardzo. Widać to po tym jak żywa jest reakcja gdy wraca do domu. Ile radości sprawia Im oglądanie książeczek z tatą. Wygłupy z tatą. Jak przytulają się do Taty.
Oczywiście do 2-3 roku życia największą rolę dla dziecka odgrywa matka. Ale ojciec daje duże poczucie bezpieczeństwa zarówno matce jak i co za tym idzie dzieciom. Ojciec często jest bardziej stanowczy, uczy samodzielności, pokazuje odmienność płci itd itd.

Maluchy żegnają tatę robiąc "papa" i wydają okrzyki radości jak wraca z pracy :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz